You are here

2016-17 Committees

Committee Members Membership
1XX Pedigo, R. Daryl Chair
  Pengra, David  
  Heron, Paula R. L.  
  Detwiler, Jason  
  Tolich, Nikolai  
  al-Binni, Usama  
  Troy, Steven B.  
  Tolich, Kazumi  
  Smith, David P.  
Admissions Xu, Xiaodong Chair
  Gundlach, Jens  
  Brahmia, Suzanne White  
  Chu, Jiun-Haw  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Majumdar, Arka  
  Nelson, Ann E.  
  Rybka, Gray  
  Wiggins, Paul  
  Provost, Catherine  
Advising Olmstead, Marjorie Chair
  Blinov, Boris  
  Gundlach, Jens  
  Shaffer, Peter S.  
  Morales, Miguel  
  Nelson, Ann E.  
  Seidler, Gerald  
  Sharpe, Stephen R.  
  Nims, Margot  
Aesthetics Blinov, Boris Chair
  Chaloupka, Vladimir  
ASE Advisor Shaffer, Peter S.  
Awards Xu, Xiaodong Chair
  Spivak, Boris  
  Hertzog, David  
  Hsu, Shih-Chieh  
CDO Advisor Seidler, Gerald  
Chilled Water Sorensen, Larry  
Colloquium Cobden, David Chair
  Andreev, Anton  
  Brahmia, Suzanne White  
  Chu, Jiun-Haw  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Fu, Kai-Mei  
  Wiggins, Paul  
  Detwiler, Jason  
  Karch, Andreas  
  Reddy, Sanjay  
  Rybka, Gray  
  Gupta, Subhadeep  
  Stryker, Jesse R  
Course Assignments Olmstead, Marjorie Chair
Diversity Goussiou, Anna Chair
  Fu, Kai-Mei  
  Detwiler, Jason  
  Morales, Miguel  
  Olmstead, Marjorie  
  Tolich, Kazumi  
  Provost, Catherine  
Examination den Nijs, Marcel Chair
  Andreev, Anton  
  Beane, Silas  
  Garcia, Alejandro  
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Heron, Paula R. L.  
  Yaffe, Laurence  
Executive Heckel, Blayne  
  Olmstead, Marjorie  
  den Nijs, Marcel  
  Yaffe, Laurence  
Faculty Senate Beane, Silas  
Giessen Liaison Karch, Andreas  
Graduate den Nijs, Marcel Chair
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Yaffe, Laurence  
  Goussiou, Anna  
  Hertzog, David  
  Cobden, David  
Graduate Advising Karch, Andreas Chair
  den Nijs, Marcel  
  Fu, Kai-Mei  
  Garcia, Alejandro  
  Xu, Xiaodong  
  Yaffe, Laurence  
  Provost, Catherine  
Instructional Quality Lubatti, Henry Chair
  McDermott, Lillian C.  
  Beane, Silas  
  Shaffer, Peter S.  
  Hertzog, David  
  Watts, Gordon  
  Miller, Gerald  
  Robertson, R.G. Hamish  
Majors Curriculum Sharpe, Stephen R. Chair
  Pedigo, R. Daryl  
  Lubatti, Henry  
  Seidler, Gerald  
  Olmstead, Marjorie  
  Gupta, Subhadeep  
Masters Review den Nijs, Marcel Chair
  Spivak, Boris  
  Heckel, Blayne  
  Olmstead, Marjorie  
  Karch, Andreas  
  Provost, Catherine ex officio
PGSC Advisor Sharpe, Stephen R.  
Professional Masters Program Wilkes, R. Jeffrey Chair
  Blinov, Boris  
  Garcia, Alejandro  
  Sorensen, Larry  
  Provost, Catherine  
Research Experience for Undergraduates Gupta, Subhadeep Chair
  Garcia, Alejandro  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Rybka, Gray  
Safety and Security Kammel, Peter Chair
  Alferness, Jason  
  Scott, Bob  
  Doe, Peter  
  Vilett, Linda  
Search - CENPA Kaplan, David Chair
  Rosenberg, Leslie  
  Detwiler, Jason  
  Heron, Paula R. L.  
  Hertzog, David  
Search - Theory Yaffe, Laurence Chair
  Andreev, Anton  
  den Nijs, Marcel  
  Karch, Andreas  
  Nelson, Ann E.  
  Reddy, Sanjay  
  Wiggins, Paul  
Society of Physics Students Advisor Olmstead, Marjorie  
Student Services den Nijs, Marcel Chair
  Olmstead, Marjorie  
  Karch, Andreas  
  Sharpe, Stephen R.  
  Nims, Margot  
  Provost, Catherine  
Summer Session Bulgac, Aurel Chair
  Pedigo, R. Daryl  
  Pengra, David  
  Olmstead, Marjorie  
Technical Services Heckel, Blayne  
  Scott, Bob  
  Lindahl, Eric  
Undergraduate Advisor Olmstead, Marjorie  
Visiting Weekend Detwiler, Jason Chair
  den Nijs, Marcel  
  Chu, Jiun-Haw  
  Provost, Catherine  
Website Cobden, David Chair
  Gupta, Subhadeep  
  Xu, Xiaodong  
  Provost, Catherine  
  Waldrop, Wilson  
Share