You are here

2014-15 Committees

Committee Members Membership
12X Coordinating Pedigo, R. Daryl Chair
  Pengra, David  
  Shaffer, Peter S.  
  Tolich, Nikolai  
  Hertzog, David  
  Morales, Miguel  
  Stephanik, Brian Michael  
Admissions Nelson, Ann E. Chair
  Fu, Kai-Mei  
  Shaffer, Peter S.  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Reddy, Sanjay  
  Wiggins, Paul  
  Xu, Xiaodong  
  Provost, Catherine ex officio
  Laumann, Christopher  
  Fienberg, Aaron  
Advising Seidler, Gerald Chair
  Gundlach, Jens  
  McDermott, Lillian C.  
  Olmstead, Marjorie  
  Sharpe, Stephen R.  
  Van Dyck, Robert  
  Nims, Margot  
Aesthetics Goussiou, Anna Chair
  Schick, Michael  
ASE Advisor Shaffer, Peter S.  
Awards Xu, Xiaodong Chair
  Detwiler, Jason  
  Spivak, Boris  
  Gupta, Subhadeep  
CDO Advisor Schick, Michael  
Chilled Water Sorensen, Larry  
Colloquium Cobden, David Chair
  Hsu, Shih-Chieh  
  Detwiler, Jason  
  Fu, Kai-Mei  
  Wiggins, Paul  
  Laumann, Christopher  
  Gupta, Subhadeep  
  Morales, Miguel  
Computer Support Rehr, John J. Chair
  Waldrop, Wilson  
  Horkel, Derek  
Course Assignments Olmstead, Marjorie Chair
Diversity Morales, Miguel Chair
  Cid, Ximena C.  
  Detwiler, Jason  
  Goussiou, Anna  
  Olmstead, Marjorie  
  Fleischer, Svenja  
  Barton-Rowledge, Mackenzie  
Events Provost, Catherine  
  Higgins, Stephen  
Examination den Nijs, Marcel Chair
  Beane, Silas  
  Garcia, Alejandro  
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Laumann, Christopher  
  Yaffe, Laurence  
  Noakes, Matthew  
Executive Heckel, Blayne  
  Olmstead, Marjorie  
  den Nijs, Marcel  
  Yaffe, Laurence  
General Education Blinov, Boris Chair
  Gundlach, Jens  
  Seidler, Gerald  
  Wilkes, R. Jeffrey  
Giessen Liaison Schick, Michael  
Graduate den Nijs, Marcel Chair
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Yaffe, Laurence  
  Rehr, John J.  
  Gundlach, Jens  
  Lubatti, Henry  
  Karatay, Durmus  
  McAlpine, Katherine  
Graduate Advising Karch, Andreas Chair
  den Nijs, Marcel  
  Garcia, Alejandro  
  Nelson, Ann E.  
  Rosenberg, Leslie  
  Beane, Silas  
  Blinov, Boris  
  Provost, Catherine  
Instructional Quality Lubatti, Henry Chair
  McDermott, Lillian C.  
  Beane, Silas  
  Bulgac, Aurel  
  Hertzog, David  
  Goussiou, Anna  
  Miller, Gerald  
  Robertson, R.G. Hamish  
Majors Curriculum Olmstead, Marjorie Chair
  Pedigo, R. Daryl  
  Lubatti, Henry  
  Rehr, John J.  
  Rosenberg, Leslie  
  Sharpe, Stephen R.  
Masters Review den Nijs, Marcel Chair
  Andreev, Anton  
  Heckel, Blayne  
  Spivak, Boris  
  Karch, Andreas  
  Provost, Catherine ex officio
PGSC Winchester, Timothy J Spokesperson
  Aivazian, Grant S Event Organizer
  Roy, Richard (Ricky) Event Organizer
  Corbitt, Jacqueline Student Panel Organizer
  Ipek, Seyda Colloquium Organizer
  Grabowska, Dorota Colloquium Organizer
  Horkel, Derek STF Person
  Mortensen, Devon R. Faculty Spy
  Karatay, Durmus GPSS
  Ghalsasi, Akshay GPSS
PGSC Advisor Sharpe, Stephen R.  
Professional Masters Program Wilkes, R. Jeffrey Chair
  Blinov, Boris  
  Garcia, Alejandro  
  Sorensen, Larry  
Research Experience for Undergraduates Gupta, Subhadeep Chair
  Garcia, Alejandro  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Rybka, Gray  
Safety and Security Kammel, Peter Chair
  Alferness, Jason  
  Greenwell, Jim T.  
  Doe, Peter  
  Vilett, Linda  
  Story, Shauna  
Search - Astrophysics Nelson, Ann E. Chair
  Morales, Miguel  
  Reddy, Sanjay  
  Rosenberg, Leslie  
  Wilkes, R. Jeffrey  
  Dalcanton, Julianne  
Search - CEI Andreev, Anton Chair
  Cobden, David  
  Heckel, Blayne  
  Seidler, Gerald  
  Gupta, Subhadeep  
Search - INT Kaplan, David co-chair
  Hertzog, David  
Society of Physics Students Advisor Schick, Michael  
  Olmstead, Marjorie  
Summer Session Bulgac, Aurel Chair
  Pedigo, R. Daryl  
  Pengra, David  
  Van Dyck, Robert  
Technical Services Heckel, Blayne  
  Greenwell, Jim T.  
  Lindahl, Eric  
Undergraduate Advisor Van Dyck, Robert  
Visiting Weekend Detwiler, Jason Chair
  Tolich, Nikolai  
  Provost, Catherine  
Website Cobden, David  
Share