You are here

2013-14 Committees

Committee Members Membership
12X Coordinating Pedigo, R. Daryl Chair
  Pengra, David  
  Shaffer, Peter S.  
  Tolich, Nikolai  
  Watts, Gordon  
  Stephanik, Brian Michael  
Admissions Nelson, Ann E. Chair
  Fu, Kai-Mei  
  Heron, Paula R. L.  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Karch, Andreas  
  Laumann, Christopher  
  Morales, Miguel  
  Wiggins, Paul  
  Xu, Xiaodong  
  Provost, Catherine ex officio
  Laszlo, Andrew H  
Advising Seidler, Gerald Chair
  Gundlach, Jens  
  Heron, Paula R. L.  
  Olmstead, Marjorie  
  Sharpe, Stephen R.  
  Van Dyck, Robert  
  Nims, Margot  
Aesthetics Chaloupka, Vladimir Chair
  Schick, Michael  
ASE Advisor Shaffer, Peter S. Individual
Awards Gupta, Subhadeep Chair
  Detwiler, Jason  
  Spivak, Boris  
  Xu, Xiaodong  
CDO Advisor Schick, Michael Individual
Chilled Water Sorensen, Larry  
Colloquium Cobden, David Chair
  Hsu, Shih-Chieh  
  Tolich, Nikolai  
  Fu, Kai-Mei  
  Wiggins, Paul  
  Laumann, Christopher  
  Gupta, Subhadeep  
  Lin, Huey-Wen  
  Rosenberg, Leslie  
Computer Support Rehr, John J. Chair
  Waldrop, Wilson  
  Horkel, Derek  
Course Assignments Olmstead, Marjorie Chair
Diversity Morales, Miguel Chair
  Cid, Ximena C.  
  Detwiler, Jason  
  Goussiou, Anna  
  Olmstead, Marjorie  
  Barton-Rowledge, Mackenzie  
  Fleischer, Svenja  
Events Provost, Catherine  
  Higgins, Stephen  
Examination den Nijs, Marcel Chair
  Beane, Silas  
  Garcia, Alejandro  
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Spivak, Boris  
  Robinson, Brandon  
Executive Heckel, Blayne  
  Olmstead, Marjorie  
  den Nijs, Marcel  
  Yaffe, Laurence  
Faculty Senate Heron, Paula R. L.  
General Education Gundlach, Jens Chair
  Blinov, Boris  
  Chaloupka, Vladimir  
  Wilkes, R. Jeffrey  
Giessen Liaison Schick, Michael  
Graduate den Nijs, Marcel Chair
  Karch, Andreas  
  Miller, Gerald  
  Nelson, Ann E.  
  Robertson, R.G. Hamish  
  Auchter, Carolyn A  
  Karatay, Durmus  
Graduate Advising Karch, Andreas Chair
  den Nijs, Marcel  
  Garcia, Alejandro  
  Nelson, Ann E.  
  Rosenberg, Leslie  
  Wiggins, Paul  
  Provost, Catherine  
Instructional Quality Watts, Gordon Chair
  McDermott, Lillian C.  
  Beane, Silas  
  Bulgac, Aurel  
  Hertzog, David  
  Lubatti, Henry  
  Miller, Gerald  
  Robertson, R.G. Hamish  
Library McDermott, Lillian C. Chair
  Yorks, Pam  
Majors Curriculum Olmstead, Marjorie Chair
  Goussiou, Anna  
  Lubatti, Henry  
  Rehr, John J.  
  Rosenberg, Leslie  
  Sharpe, Stephen R.  
Masters Review den Nijs, Marcel Chair
  Andreev, Anton  
  Heckel, Blayne  
  Hertzog, David  
  Karch, Andreas  
  Provost, Catherine ex officio
PGSC Winchester, Timothy J Spokesperson
  Aivazian, Grant S Event Organizer
  Roy, Richard (Ricky) Event Organizer
  Corbitt, Jacqueline Panel Organizer
  Ipek, Seyda Colloqium Organizer
  Horkel, Derek STF Proposal Writer
  Mortensen, Devon R. Faculty Spy
  Ipek, Seyda GPSS Senator
  Karatay, Durmus GPSS Senator
PGSC Advisor Sharpe, Stephen R. Individual
Professional Masters Program Wilkes, R. Jeffrey Chair
  Blinov, Boris  
  Chaloupka, Vladimir  
  Garcia, Alejandro  
  Sorensen, Larry  
Research Experience for Undergraduates Gupta, Subhadeep Chair
  Garcia, Alejandro  
  Hsu, Shih-Chieh  
  Rybka, Gray  
Safety and Security Kammel, Peter Chair
  Alferness, Jason  
  Greenwell, Jim T.  
  Doe, Peter  
  Vilett, Linda  
  Story, Shauna  
Search Yaffe, Laurence Chair
  Andreev, Anton  
  Cobden, David  
  Rehr, John J.  
  Seidler, Gerald  
  Xu, Xiaodong  
Society of Physics Students Advisor Schick, Michael Individual
Summer Session Bulgac, Aurel Chair
  Pedigo, R. Daryl  
  Pengra, David  
  Van Dyck, Robert  
Technical Services Heckel, Blayne  
  Greenwell, Jim T.  
  Lindahl, Eric  
Undergraduate Advisor Van Dyck, Robert Individual
Visiting Weekend Morales, Miguel Chair
  Tolich, Nikolai  
Website Cobden, David Individual
Share