You are here

Standing Committee Membership

Committee Members
11X R. Daryl Pedigo, Chair
Suzanne White Brahmia
David Pengra
Paula R. L. Heron
Jason Detwiler
Kazumi Tolich
Nikolai Tolich
Usama al-Binni
Steven B. Troy
Sheh Lit Chang
Admissions Xiaodong Xu, Chair
Nathan Wilson
Jens Gundlach
Suzanne White Brahmia
Jiun-Haw Chu
Lukasz Fidkowski
Arka Majumdar
Ann E. Nelson
Alvaro Chavarria
Paul Wiggins
Catherine Provost
Advising Marjorie Olmstead, Chair
Boris Blinov
Subhadeep Gupta
Jens Gundlach
Peter S. Shaffer
David Cobden
Kai-Mei Fu
Gerald Seidler
Stephen R. Sharpe
Margot Nims
Aesthetics Boris Blinov, Chair
Vladimir Chaloupka
ASE Advisor Peter S. Shaffer
Awards Boris Spivak, Chair
Catherine Provost
Gray Rybka
Paula R. L. Heron
Shih-Chieh Hsu
CDO Advisor Gerald Seidler
Chilled Water Jason Alferness
Colloquium David Cobden, Chair
Jesse R Stryker
Lukasz Fidkowski
Suzanne White Brahmia
Jiun-Haw Chu
Shih-Chieh Hsu
Alvaro Chavarria
Paul Wiggins
Jason Detwiler
Laurence Yaffe
Sanjay Reddy
Gray Rybka
Subhadeep Gupta
Course Assignments Marjorie Olmstead, Chair
Diversity Anna Goussiou, Chair
Meredith Fore
Katherine McAlpine
Jason Detwiler
Leslie Rosenberg
Marjorie Olmstead
Kazumi Tolich
Catherine Provost
Kai-Mei Fu
Examination Marcel den Nijs, Chair
Paul Malinowski
Anton Andreev
Leslie Rosenberg
Alejandro Garcia
Andreas Karch
Ann E. Nelson
Peter S. Shaffer
Laurence Yaffe
Executive Blayne Heckel
Marjorie Olmstead
Marcel den Nijs
Laurence Yaffe
Faculty Senate Silas Beane
Giessen Liaison Andreas Karch
Graduate Marcel den Nijs, Chair
Catherine Provost
Ian Guinn
Nicholas William Ruof
Andreas Karch
Jason Detwiler
Laurence Yaffe
Anton Andreev
David Hertzog
David Cobden
Graduate Advising Andreas Karch, Chair
Marcel den Nijs
Kai-Mei Fu
Alejandro Garcia
Jason Detwiler
Stephen R. Sharpe
Boris Blinov
Catherine Provost
Instructional Quality Henry Lubatti, Chair
Lillian C. McDermott
Aurel Bulgac
Silas Beane
Peter S. Shaffer
David Hertzog
Paula R. L. Heron
Gordon Watts
Gerald Miller
R.G. Hamish Robertson
Majors Curriculum Stephen R. Sharpe, Chair
Henry Lubatti
Gerald Seidler
Marjorie Olmstead
Gordon Watts
Subhadeep Gupta
R. Daryl Pedigo
Masters Review Marcel den Nijs, Chair
Silas Beane
Blayne Heckel
Marjorie Olmstead
Andreas Karch
Catherine Provost
PGSC Matthew Noakes
Andrew Baumgartner
Kevin C Smith
Tun Sheng Tan
Michael Smith
Eric Machado
Micah Buuck
Charles Fieseler
PGSC Advisor Stephen R. Sharpe
Professional Masters Program R. Jeffrey Wilkes, Chair
Boris Blinov
Alejandro Garcia
Anna Goussiou
Catherine Provost
Research Experience for Undergraduates Subhadeep Gupta, Chair
Alejandro Garcia
Shih-Chieh Hsu
Gray Rybka
Safety and Security Peter Kammel, Chair
Jason Alferness
Bob Scott
Peter Doe
Linda Vilett
Society of Physics Students Advisor Marjorie Olmstead
Student Services Marcel den Nijs, Chair
Marjorie Olmstead
Andreas Karch
Stephen R. Sharpe
Margot Nims
Paula Newcomer
Catherine Provost
Summer Session Aurel Bulgac, Chair
R. Daryl Pedigo
David Pengra
Marjorie Olmstead
Technical Services Blayne Heckel
Bob Scott
Eric Lindahl
Undergraduate Advisor Marjorie Olmstead
Visiting Weekend Jason Detwiler, Chair
Marcel den Nijs
Jiun-Haw Chu
Catherine Provost
Website David Cobden, Chair
Catherine Provost
Wilson Waldrop
Share